Nagrada „Vojin Milić” za 2020. godinu

Nagradu „Vojin Milić” za najbolju knjigu domaćeg autora iz oblasti sociologije u 2020. godini dobile su dve knjige, obe u izdanju Instituta za sociološka istraživanja. Reč je o naučnim monografijama prof. dr Mirjane Bobić i prof. dr Slađane Dragišić Labaš „O udovicama ili o jednoj društvenoj nepravdi“ i prof. dr Milane Ljubičić „Nasilje djece nad roditeljima“. Žiri za dodelu nagrade su činili prof. dr Branimir Stojković (Univerzitet u Beogradu), prof. dr Žolt Lazar (Univerzitet u Novom Sadu) i prof. dr Dragana Zaharijevski (Univerzitet u Nišu). Prema oceni žirija, obe studije odlikuje teorijska i metodološka zasnovanost istraživanja u čijem je fokusu porodica, i to ona disfunkcionalna. Predmet analize – udovice i roditelji koji su žrtve nasilja svoje odrasle dece – bio je nedovoljno vidljiv i tabuisan. Dodatni kvalitet nagrađenih studija je njihova angažovanost, odnosno nastojanje da saznanja do kojih se u njima došlo postanu deo mera javnih politika. Detaljno obrazloženje odluke žirija dostupno je na sajtu Srpskog sociološkog društva.