Oblasti interesovanja
konflikt, rod, raseljeništvo, migracije, integracija
Biografija
Maja Korać je doktorirala na Univerzitetu Jork u Kanadi, dok je osnovne i magistarske studije završila na Univerzitetu u Beogradu. Radila je na Odeljenju za društvene nauke Univerziteta u istočnom Londonu, gde je vodila Centar za socijalnu pravdu i promenu, kao i dva postdiplomska programa – Studije izbeglištva i Konflikt, raseljavanje i ljudska bezbednost. Takođe je radila u Centru za studije izbeglištva na Univerzitetu u Oksfordu, Centru za studije izbeglištva i Centru za feministička istraživanja na Univerzitetu Jork, kao i na Univerzitetu u Beogradu. Angažovana je i u konsultantskom radu za državne institucije i nevladine organizacije u Kanadi i Velikoj Britaniji. Učestvovala je u osnivanju Women in Conflict Zones Network (WICZNET), međunarodne mreže istraživačica, kreatorki javnih politika i ženskih grassroots organizacija i grupa iz celog sveta. Na Univerzitetu u Oksfordu, bila je rukovodilac komparativnog istraživanja integracije izbeglica u Evropskoj Uniji. Bila je spoljna saradnica na projektu Instituta za sociološka istraživanja (Izazovi nove društvene integracije: koncepti i akteri). Istraživala je transnacionalnu mobilnost kineskih trgovaca u Srbiji. Tokom 2018. i 2019. u Srbiji je sprovela istraživanje‘ The Other’ and Ourselves: Culture as the agent of social change, koje je finansirao Global Challenges Research Fund (GCRF).
Objavljeni radovi (izbor)
(2020) temat ‘The Other’ and Ourselves: Artistic Interventions as the Key for Communication and Understanding ‘the Other’, Interculturality: Journal for stimulation and affirmation of Intercultural communication. Novi Sad: Kulturni centar Vojvodine ‘Miloš Crnjanski’. (priredila zajedno sa Milenom Dragićević-Šešić)
(2020) Gendered and racialised border security: Displaced people and the politics of fear. International Journal for Crime, Justice and Social Democracy 9(3): 75-86. https://doi.org/10.5204/
(2018) ‘Feminists against Sexual Violence in War: The Question of Perpetrators and Victims Revisited’. Social Sciences, 2018, 7 (10) 182.
(2013) ‘Chinese traders in Serbia: Gender opportunities, translocal family strategies and transnational mobility’, Ars & Humanities, VII(2): 86-98.
(2009) Remaking Home, Oxford: Berghahn Books.
(2003) Feminist under Fire: Exchanges across War Zones, Toronto: Between the Lines. (priređeno zajedno sa Wenona Giles i dr.)