Odlukom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije 2018. godine Srbija je prvi put pristupila Evropskom društvenom istraživanju (European Social Survey – European Research Infrastructure Consortium – ESS ERIC). Za Nacionalnog koordinatora je postavljen dr Dragan Stanojević – Institut za sociološka istraživanja u okviru Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, za predstavnika u Generalnoj skupštini u ime Vlade Republike Srbije dr Goran Bašić – Institut društvenih nauka. U toku 2018. i 2019. godine uspešno je realizovano istraživanje u okviru IX talasa ESS ERIC. Srbija je aplicirala za članstvo kao gost u okviru X runde istraživanja koje treba da se realizuje do kraja 2021. godine. Vizija koju želimo da postignemo je aplikacija za punopravno članstvo Srbije u okviru ESS ERIC u toku 2021. godine kao i uspešnu realizaciju X runde istraživanja. U okviru predloga Strategije naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije za period 2020- 2025 – Moć znanja ESS je prepoznat kao značajna infrastruktura u oblasti društvenih nauka, zajedno sa drugim ERIC infrastrukturama. U okviru projekta Horizon 2020 SUSTAIN ESS u kom učestvuju Institut društvenih nauka i Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu realizujemo jednodnevnu radionicu Nacionalnog konsultativnog sastanka. Sastanku će prisustvovati istraživači, predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, predstavnici instituta i drugih nevladinih organizacija.

Nacionalni konsultativni sastanak Održivost Evropskog društvenog istraživanja u Srbiji će se održati 25. februara u Hotelu Izvor u Aranđelovcu.