Novo izdanje: Gradovi, antropocen, infrastrukture: O urbanoj ontologiji neizvesnosti

Novo izdanje Instituta za sociološka istraživanja, knjigu „Gradovi, antropocen, infrastrukture: O urbanoj ontologiji neizvesnosti”, autora doc. dr Stefana Jankovića, možete preuzeti na našem sajtu u okviru sekcije Izdanja.

Antropocen je već neko vreme duboko utkan u promatranjima u društvenoj teoriji. Kada je o gradovima reč, međutim, antropocen tek skoro postaje sagledan kao neumitna stvarnost koja je pre svega pospešena urbanizacijom. Na sasvim paradoksalan način, gradovi se u odnosu na pitanja antropocena, postavljaju ne samo kao glavni katalizatori klimatskih promena, nego i kao područja koja najviše mogu biti ugrožena njima, ali i kao svojevrsne laboratorije u kojima se odgovori na klimatske neizvesnosti generišu. Utoliko, gradovi se nalaze u novoj stvarnosti i postaju izloženi osobenom vidu neizvesnosti koji iziskuje promatranje trenutnih urbanih formi, ali i urbane budućnosti. Ovde, verovatno najistaknutije mesto igraju urbani metabolizmi, kako čine najglomazniji aparat koji izaziva najveći deo ekoloških destrukcija. No, urbani metabolizmi su potencijalno i najznačajnija čvorišta gde je moguće graditi odgovore na ove neizvesnosti.

U tom pogledu, u novom izdanju Instituta za sociološka istraživanja pod nazivom Gradovi, antropocen, infrastrukture: O urbanoj ontologiji neizvesnosti, Stefan Janković istražuje ulogu urbanih infrastruktura, propitujući zaista čudnovatu mogućnost da se kroz njih artikuliše osetljivost prema krhkim metaboličkim procesima u antropocenu. Autor polazi od teze da infrastrukture predstavljaju osnovne, vitalne spone urbanih metabolizama, te da se ontologije infrastruktura moraju postaviti u središte savremene urbane problematike. Ova knjiga zato kao krucijalno, uzima sledeće pitanje: kako je moguće da infrastrukture postanu vidljivija, pristupačnija zajednička urbana dobra koja bi, mogućno, pospešila neformalne vidove udruživanja, kako među ljudima, tako i između ljudi i ne-ljudskih entiteta?